Hledání
Archiv
Další články z rubriky
Kontakt

Zdeněk Hustorek Liehne - Mistr světa IPSC

V létě se v Ekvádoru konalo mistrovství světa, kde se Zdeněk Liehne (známý jako Hustorek) stal Mistrem světa v IPSC – kategorie junior a celkově se umístil 33. v divizi Standard. Po jeho vítězství na mistrovství Evropy, je to nejvyšší ocenění, které mohl vůbec získat. Bude z něj profesionální střelec, nebo je vrcholová střelba jen pro movitější? Sedl jsem si s ním a s jeho rodiči a společně si o tom promluvili.

Fotogalerie k článku

Zobrazení detailu obrázku.Tak co, jel sis do Ekvádoru pro vítězství? - Spíš jsem doufal a říkal si, že když zastřílím dobře, tak by mi nevadilo, že bych nevyhrál. Na mistrovství Evropy jsem sice před tím uspěl, ale to je pořád o krok méně než MS. Tam se sjedou všichni - všichni ti nejlepší. Jen pro doplnění - na mistrovství ČR se střílí obtížnost 3, ME je 4 a MS je 5. Je to nejtěžší závod, jaký jsem v životě střílel.

- Jak jsi se cítil oproti konkurenci? - Mám výbornou zbraň - CZ 75 Tactical sports v ráži 40 S&W, zapůjčenou od České Zbrojovky. Chválím jí z toho důvodu, že střílela bez závad a chovala se spolehlivě i v náročných klimatických podmínkách. Prostě speciál na závody IPSC. Víceméně všichni ostatní střelci používali Colty – většinou značky STI, SPS. Jinak je pravda, že měli novější vybavení jako byla pouzdra a opasky, a jejichž pořizovací cena je asi 10 tisíc Kč. Já jsem měl starší vybavení, co už má větší vůli a je to na tom znát.

Zobrazení detailu obrázku.- Jak se ti líbily situace, které na Vás připravili? - Největším překvapením pro mě byly "kejvačky". Na rozdíl od českých závodů se nezastavovaly v mrtvém bodě, ale kmitaly nad železným krytem. No, vypadaly jako stěrače zapnuté na nejvyšší rychlost. Běžná byla střelba jednou rukou, pojezdy, terče na dálku a spousta terčů pokrytých "no-shoot"ama.

- Pro praktickou střelbu jsou nejdůležitější tři vlastnosti - Přesnost, Síla a Rychlost. Co potřebuje vrcholový střelec navíc, aby byl úspěšný? - Rozhodně je důležitá psychická pohoda, vědomí toho, že umí, že je na to fyzicky připraven, a že ho nezlomí to, že někde půl dne postává. A k tomu samozřejmě koncentrace a to vše vydržet 6 dnů...

- Věřím, že to je opravdu těžké. Jak ses srovnal s časovým posunem a podnebím? - To nebyl vůbec žádný problém. Chodili jsme spát kolem 8 večer a sami jsme vstávali v 5 ráno. :). S podnebím to bylo už horší. Tou dobou měli v Ekvádoru jaro, takže tam bylo asi jako u nás v červenci. Naštěstí bylo často pod mrakem, ale když už sluníčko vysvitlo, bylo to jako na grilu.

Otec:...i já jsem už střílel jako malý kluk se svým tátou, ale pak se to na téměř 20 let přerušilo a asi všichni víme proč. Pak jsem si v roce 1992 udělal zbrojní průkaz a místo toho, abych se k tomu sportu vrátil , tak jsem ustoupil do pozadí. Věřím ,že každý rozumný rodič by tohle udělal, když vidí, že děti to baví a že úspěchy se dostavují. Tak se ze mě stal trenér, coach, manager a samozřejmě sponzor závodního týmu, který jsem si postavil společně s maminkou. Určitě jsem rád, že jsem jako otec potlačil svoje ambice a pustil mládí vpřed a mám z toho samozřejmě větší radost, než kdybych to vyhrál sám. Na druhou stranu musím říci, že nemenší zásluhu na tom má i máma, protože všichni dobře víme, že ženy těmhle koníčkům (vůbec koníčkům) moc nakloněny nejsou a kdyby ta podpora od ní nebyla a nechtěla nám to povolit ( třeba i z finančních důvodů), tak bychom to asi dělat nemohli.
Klobouk dolů, co s námi máma vydržela, to by asi nevydržela žádná...

Zobrazení detailu obrázku.- Některé vrcholové sporty přinášejí nejen vítězství, ale i příjemnou odměnu, jak je to s IPSC? - Dostal jsem hezkou sošku a medaili na šnůrce. Celá účast na MS vyšla v hrubých kalkulacích na cca 70 tisíc. Zbrojovka mi sice půjčila bouchačku, ale jinak to šlo na náklady rodiny, příbuzných či známých.
Tak bych rád bych znovu poděkoval rodičům, babičce s dědou, strejdovi Pepinovi, tetě Tamarce, Jirkovi a Evě Stejskalovými a dalším. Zkrátka každý přispěl, jak mohl, a díky tomu jsem mohl jet do Ekvádoru.

- A další cíle jako juniorský MS? Střílení je hezké, ale vhledem k tomu, že za tím finanční výhry nejsou, a ani sponzoři se příliš nehrnou, tak se tím asi živit nebudu. Hlavně teď začínám studovat vysokou školu a to je priorita.
Za tři roky je mistrovství světa na Bali. To už bude horší, protože už nebudu junior a budu závodit v hlavní kategorii, ale i tam bych se chtěl nějak rozumně umístit.

- Když koukám na fotku s českou výpravou, tak je vás docela dost. Cože je u nás takový zájem? - Možná je to tím, že jsme ve středu Evropy a i zde má tento sport dobré zázemí. Hlavně to v ČR má na starosti Josef Hořejší z Opařan (prezident asociace), což je velmi schopný člověk, který dal minulý rok dohromady i Mistrovství Evropy. A i všechny organizační věci spjaté s touhle výpravou taky dělal on. Co, si budeme povídat je to rok připravování...

Zobrazení detailu obrázku.Zobrazení detailu obrázku.

- Nějaká příhoda na závěr? Jednou jsem se vracel z města a docela mě zaskočilo, když jsem v parku uviděl tři ekvádorce na lavičce, jak hází natrhaný rohlíky leguánovi. Měl tak metr a půl na délku a krmili ho jak u nás holuby...

Otec: Příští sezónu se nebude konat ME ani MS, ale je zajímavá tím, že bude spousta velkých mezinárodních závodů. A kdyby se sehnali peníze(sponzoři), rozhodně by se dalo vyjet do zahraničí. Budou závody v Polsku, Francii, Rakousku, Německu, Slovensku, Maďarsku (většinou mezinárodní mistrovství těchto států). Není to tak daleko a jsou to závody krásné na úrovni obtížnosti Mistrovství republiky až ME a je to nádherná příprava zase na ty další těžké závody.
Byl bych velmi rád, kdyby se těchto závodů zúčastnil celý rodinný závodní tým. Už to není jen na Zdeňkovi, ale jel by i Honza a Irena (Kacálková), která se do toho sportu obula a je neuvěřitelné, jak jde rychle nahoru. Osobně očekávám, že příští rok na mistrovství republiky bude stát na stupni vítězů. Honza se musí rozhodnout, čím bude střílet a jakou divizi. Pokud se rozhodne správně a nebude mít smůlu na pistoli jako letos, tak nám všem ukáže. Po velmi pěkném začátku sezony mu praskl závěr na Glocku a střídání zbraní nikdy není dobré zvláště v průběhu sezony.
Takže by bylo opravdu fajn, kdyby celý rodinný závodní tým mohl vyjet po Evropě. Já bych jim to moc přál, aby se podívali i jinam a zastříleli si i mimo republiku.

- A co na to maminka, že má doma šampióna? - to víš, že jsem šťastná a mám velkou radost jako každá máma.

- Nebyla byste klidnější, kdyby se věnovali jinému sportu než střelbě? - No, vždyť jsme viděli, jak Jágrovi zlomili malíček a jak dlouho marodil. Tato střelba je také o bezpečné manipulaci se zbraní a jsou k tomu oba (Honza a Zdeněk) vedeni od malička, takže v tomto jsem klidná a nemám o ně strach...

(prohlédněte si celou Fotogalerii z Ekvádoru 2005)

Lopo

IPSC | datum29.10.05 | 10139x | Poslat e-mailem

Diskuze:Zdeněk Hustorek Liehne - Mistr světa IPSC

Články na podobné téma

Rozhovor s juniorským Mistrem Evropy (vyšlo 20.09.04)
Severočeský pohár 2007 - I. kolo (vyšlo 09.04.07)
Pekelně rychlý střelec (vyšlo 24.06.06)
Pořad o střelbě na ČT2 (vyšlo 11.02.05)
Otvírání střelecké sezóny - fotogalerie (vyšlo 15.03.04)
... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu